BUFORI Geneva (MKIV) 6.4 V8 (477 HP)
2010–
471
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
174
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6424cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 471bhp |
| Power | 351kW |
| Torque | 630Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 280km/h |
| Top Speed | 174mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5471mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 3571mm |
| Kerb Weight | 2450kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 245/45 R20. Rear: 255/45 R20 |
| Front Brakes | 360 X 32 Mm Vented |
| Rear Brakes | 350 X 28 Mm Vented |