BUFORI La Joya (MKIII) 2.7 V6 (173 HP)
2004–
170
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2656cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4331mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1364mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |