BUFORI MK I 1.6 4MT (75 HP)
1988–1992
74
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1584cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 98Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3851mm |
| Width | 1651mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 890kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 / 65 R14 |
| Front Brakes | Solid Disc |
| Rear Brakes | Drums |