BUFORI V6i 3.8L V6 4AT RWD (173 HP)
1992–1994
170
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3791cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 293Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4201mm |
| Width | 1750mm |
| Wheelbase | 2667mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |