BUGATTI Bugati Chiron Pur Spot 8.0L W16 7AT AWD (1500 HP)
2020–
1479
bhp
Power
2.4
s
0–100 km/h
217
mph
Top Speed
10.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7993cc |
| Cylinders | 16 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 1479bhp |
| Power | 1103.2kW |
| Torque | 1600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.4s |
| Top Speed | 349km/h |
| Top Speed | 217mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 10.5mpg |
| Combined | 22.4L/100km |
| Urban | 35.1L/100km |
| Extra-Urban | 15.2L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 2037mm |
| Height | 1212mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1995kg |
| Boot Capacity | 45L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/30 R20 // 355/25 R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |