BUGATTI Bugatti Type 50 5
1930–
223
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4972cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 223bhp |
| Power | 166kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Wheelbase | 3099mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 20 X 6.5 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |