BUGATTI Chiron Sport 8.0L W16 7AT (1500 HP)
2018–
1479
bhp
Power
2.3
s
0–100 km/h
261
mph
Top Speed
22.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7993cc |
| Cylinders | 16 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 1479bhp |
| Power | 1103.2kW |
| Torque | 1600Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.3s |
| Top Speed | 420km/h |
| Top Speed | 261mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.5mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 15.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 2037mm |
| Height | 1212mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1996kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P285/30Zr20 || P285/30Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |