BUGATTI Chiron Super Sport 300+ 8.0L W16 7AT (1600 HP)
2020–
1578
bhp
Power
2.3
s
0–100 km/h
261
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 7993cc |
| Cylinders | 16 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 1578bhp |
| Power | 1176.8kW |
| Torque | 1600Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.3s |
| Top Speed | 420km/h |
| Top Speed | 261mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 2037mm |
| Height | 1212mm |
| Wheelbase | 2710mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P285/30Zr20 // P285/30Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |