BUGATTI EB 110 GT 3.5L V12 6MT AWD (560 HP)
1991–1995
552
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
213
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3500cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 552bhp |
| Power | 411.9kW |
| Torque | 611Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 343km/h |
| Top Speed | 213mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 21L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 120L |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1125mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1618kg |
| Boot Capacity | 71L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 Zr18 // 325/30 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |