BUGATTI EB 110 SS 3.5L 6MT (600 HP)
1992–1995
591
bhp
Power
3.3
s
0–100 km/h
217
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 591bhp |
| Power | 441kW |
| Torque | 637Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.3s |
| Top Speed | 349km/h |
| Top Speed | 217mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1125mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1418kg |
| Boot Capacity | 71L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front Michelin Mxx3 245/40 Zr 18 Rear Michelin Mxx3 325/30 Zr 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |