BUGATTI Type 101 3.3
1951–1956
133
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3257cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 133bhp |
| Power | 99kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Wheelbase | 3299mm |
| Kerb Weight | 1700kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6 X 17 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |