BUGATTI Type 30 2
1922–1926
69
bhp
Power
75
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 69bhp |
| Power | 51.4kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 121km/h |
| Top Speed | 75mph |
Dimensions & Weight
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 825kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 765 X 105 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |