BUGATTI Type 38 2
1926–1927
75
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 121km/h |
| Top Speed | 75mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4041mm |
| Width | 1501mm |
| Wheelbase | 3119mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 28 X 4.95 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |