BUGATTI Type 40 1.5
1926–1930
44
bhp
Power
75
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 44bhp |
| Power | 33kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 121km/h |
| Top Speed | 75mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3459mm |
| Width | 1450mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 900kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 27 X 4.4 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |