BUGATTI Type 41 Royale 12.7
1929–1933
300
bhp
Power
125
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 12736cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Dimensions & Weight
| Wheelbase | 4300mm |
| Kerb Weight | 3200kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.75 X 36 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |