BUGATTI Type 43 A 2.3
1931–1932
119
bhp
Power
100
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2262cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 119bhp |
| Power | 89kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Dimensions & Weight
| Wheelbase | 2969mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 28 X 4.95 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |