BUGATTI Type 44 3.0L 4MT RWD (81 HP)
1927–1930
80
bhp
Power
85
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2991cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 59.7kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 137km/h |
| Top Speed | 85mph |
Dimensions & Weight
| Wheelbase | 3119mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 28 X 4.95 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |