BUGATTI Type 46 5.4
1929–1936
138
bhp
Power
90
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5359cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1920mm |
| Wheelbase | 3500mm |
| Kerb Weight | 1150kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 32 X 6 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |