BUGATTI Type 55 2.3
1932–1935
129
bhp
Power
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2262cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Dimensions & Weight
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1118kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 28 X 4.75 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |