BUGATTI Type 57 S 3.3
1936–1938
173
bhp
Power
137
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3257cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1501mm |
| Wheelbase | 3302mm |
| Kerb Weight | 950kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |