BUGATTI Type 57 3.3
1934–1940
133
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3257cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 133bhp |
| Power | 99kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Wheelbase | 3299mm |
| Kerb Weight | 950kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 18 X 5.5 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |