BUGATTI Veyron Grand Sport Vitesse 8.0 W16 7AT (1200 HP)
2012–2015
1184
bhp
Power
2.6
s
0–100 km/h
255
mph
Top Speed
10.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7993cc |
| Cylinders | 16 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 1184bhp |
| Power | 883kW |
| Torque | 1500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.6s |
| Top Speed | 410km/h |
| Top Speed | 255mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 10.2mpg |
| Combined | 23.1L/100km |
| Urban | 37.3L/100km |
| Extra-Urban | 14.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4463mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1191mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1990kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265-680 Zr 500A 99Y / 365-710 Zr 540A 108Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs 400 Mm |
| Rear Brakes | Ventilated Discs 380 Mm |