BUGATTI Veyron Grand Sport 8.0L W16 7AT (1001 HP)
2009–2015
987
bhp
Power
2.7
s
0–100 km/h
253
mph
Top Speed
9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7993cc |
| Cylinders | 16 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 987bhp |
| Power | 736kW |
| Torque | 1250Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.7s |
| Top Speed | 407km/h |
| Top Speed | 253mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 9mpg |
| Combined | 26.1L/100km |
| Urban | 39.2L/100km |
| Extra-Urban | 15.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4463mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1158mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1888kg |
| Boot Capacity | 37L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265-680 Zr 500A || 365-710 Zr 540A |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |