BUGATTI Veyron Super Sport 8.0L W16 7AT (1201 HP)
2010–2011
1184
bhp
Power
2.5
s
0–100 km/h
258
mph
Top Speed
10
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7993cc |
| Cylinders | 16 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 1184bhp |
| Power | 883kW |
| Torque | 1500Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.5s |
| Top Speed | 415km/h |
| Top Speed | 258mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 10mpg |
| Combined | 23.5L/100km |
| Urban | 33.6L/100km |
| Extra-Urban | 15.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4463mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1158mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1834kg |
| Boot Capacity | 37L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 R20 || 365/25 R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |