BUICK Buick Encore GX 1.3L ECOTEC 9AT AWD (155 HP)
2020–
153
bhp
Power
26
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 236Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4354mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1628mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1477kg |
| Boot Capacity | 665L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |