BUICK Buick Encore GX 1.3L Ecotec 9AT AWD (157 HP)
2024–
155
bhp
Power
26
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 155bhp |
| Power | 115.6kW |
| Torque | 236Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4354mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1628mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1477kg |
| Boot Capacity | 665L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |