BUICK Buick LaCrosse 3.6L V6 6AT (284 HP)
2010–
280
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 280bhp |
| Power | 209kW |
| Torque | 354Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 5004mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2837mm |
| Kerb Weight | 1884kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |