BUICK Cascada 1.6L Ecotec 6AT FWD (200 HP)
2016–2019
200
bhp
Power
16.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149.1kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.7mpg |
| Urban | 14.1L/100km |
| Extra-Urban | 10.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4696mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2695mm |
| Kerb Weight | 1633kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/40R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |