BUICK Century 3.1L V6 4AT (160 HP)
1996–2005
160
bhp
Power
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3136cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 160bhp |
| Power | 119.3kW |
| Torque | 251Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4950mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2769mm |
| Kerb Weight | 1526kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 205/70 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |