BUICK Century 5.2L 3MT (143 HP)
1939–1942
141
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5231cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5169mm |
| Width | 1829mm |
| Wheelbase | 3188mm |
| Kerb Weight | 1780kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |