BUICK Enclave 3.6L V6 6AT AWD (275 HP)
2007–2012
271
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 271bhp |
| Power | 202kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5126mm |
| Width | 2007mm |
| Height | 1847mm |
| Wheelbase | 3020mm |
| Kerb Weight | 2261kg |
| Boot Capacity | 3262L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/65 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |