BUICK Enclave 3.6L V6 6AT AWD (292 HP)
2012–2017
257
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3556cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 257bhp |
| Power | 192kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5128mm |
| Width | 2007mm |
| Height | 1786mm |
| Wheelbase | 3020mm |
| Kerb Weight | 2233kg |
| Boot Capacity | 3262L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |