BUICK Encore 1.4L 6AT Start&Stop (155 HP)
2016–2019
153
bhp
Power
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1399cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 239Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4277mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1656mm |
| Wheelbase | 2555mm |
| Kerb Weight | 1468kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |