BUICK Envision 2.0 6AT AWD (252 HP)
2014–2018
252
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 252bhp |
| Power | 187.9kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1697mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1852kg |
| Boot Capacity | 762L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |