BUICK Envision 2.0L 9AT AWD (252 HP)
2018–2020
248
bhp
Power
22.2
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 248bhp |
| Power | 185.3kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 11.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1852kg |
| Boot Capacity | 762L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |