BUICK Envision 2.0T 7AT FWD (169 HP)
2018–2020
167
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1490cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 167bhp |
| Power | 124.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2751mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |