BUICK Envision 2.0T 9AT AWD (260 HP)
2018–2020
256
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191.2kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1697mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1782kg |
| Boot Capacity | 762L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |