BUICK LeSabre 3.8L V6 4AT (173 HP)
1991–1999
170
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3791cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5080mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2814mm |
| Kerb Weight | 1564kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |