BUICK Lucerne 3.8L V6 4AT FWD (200 HP)
2005–2011
197
bhp
Power
112
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3791cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 308Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5161mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2936mm |
| Kerb Weight | 1707kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |