BUICK Lucerne 3.9L V6 4AT FWD (227 HP)
2005–2011
227
bhp
Power
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3880cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169kW |
| Torque | 321Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5161mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2936mm |
| Kerb Weight | 1820kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |