BUICK Model 21 4.2L 3MT (39 HP)
1911–1911
39
bhp
Power
35
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4188cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 39bhp |
| Power | 29.1kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 56km/h |
| Top Speed | 35mph |
Dimensions & Weight
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1134kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 34 X 4 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |