BUICK Model 38 5.2L (49 HP)
1911–
48
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5212cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 48bhp |
| Power | 36kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 101L |
Dimensions & Weight
| Wheelbase | 2946mm |
| Kerb Weight | 1202kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 36 X 4 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |