BUICK Model C 2.6
1905–
23
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2606cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 23bhp |
| Power | 17kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Wheelbase | 2210mm |
| Kerb Weight | 816kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 39 X 3.5 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |