BUICK Park Avenue Ultra 3.8
1991–1996
205
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3791cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 205bhp |
| Power | 153kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5215mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2812mm |
| Kerb Weight | 1650kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/75 R15 (Front) - 205/70 R15 (Rear) |