BUICK Rainier 5.3L 4AT AWD (305 HP)
2003–2007
300
bhp
Power
110
mph
Top Speed
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5328cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 447Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4912mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1826mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 2015kg |
| Boot Capacity | 1127L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |