BUICK Reatta 3.8
1988–1991
165
bhp
Power
125
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3791cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 165bhp |
| Power | 123kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2502mm |
| Kerb Weight | 1532kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |