BUICK Regal GS 2.0L 6AT (270 HP)
2012–2013
270
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
162
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 270bhp |
| Power | 201kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 261km/h |
| Top Speed | 162mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2738mm |
| Kerb Weight | 1683kg |
| Boot Capacity | 402L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40R19 |
| Front Brakes | 355 Vented; Four-Piston Aluminum Brembo Caliper |
| Rear Brakes | 315 Vented; Single-Piston, Aluminum Caliper |