BUICK Regal Sportback 2.0L VVT 9AT (250 HP)
2017–
247
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 183.9kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
| Boot Capacity | 892L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |