BUICK Regal Sportback 3.6L V6 8AT AWD (310 HP)
2017–
306
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Boot Capacity | 892L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |