BUICK Regal 2.4L 6AT (185 HP)
2010–2013
180
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2384cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 133.9kW |
| Torque | 233Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2738mm |
| Kerb Weight | 1633kg |
| Boot Capacity | 404L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |